Βραβεία Διαγωνισμού Πολύγλωσσου Kamishibaï 2023-2024 | Lauréats du Concours Kamishibaï 2023-2024
Featured

Η ερευνητική ομάδα Pluralités του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας  και Φιλολογίας του ΑΠΘ οργάνωσε με επιτυχία, στο πλαίσιο της συνεργασίας της με τον επιστημονικό σύλλογο DULALA (D’une Langue à L’Autre), τον Διεθνή Διαγωνισμό "Πολύγλωσσο Kamishibaï" με θέμα «Seul on va plus vite, ensemble on va plus loin   - Μόνος πηγαίνεις πιο γρήγορα, μαζί πηγαίνουμε πιο μακριά». Ο Διαγωνισμός απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες προσχολικής ηλικίας, Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου.

Το Kamishibaï στα ιαπωνικά σημαίνει «Θέατρο από χαρτί» και είναι μία πρωτότυπη τεχνική αφήγησης, ένα είδος περιφερόμενου θεάτρου, το οποίο χρησιμοποιούσαν στην Ιαπωνία, για να αφηγηθούν ιστορίες στα παιδιά χρησιμοποιώντας ένα ξύλινο πλαίσιο, το butaï, μέσα από το οποίο            περνούν κάρτες με εικονογράφηση και κείμενο. Κάθε κάρτα δείχνει ένα επεισόδιο της ιστορίας. Το πολύγλωσσο Kamishibaï αποτελεί ένα παιγνιώδες παιδαγωγικό εργαλείο, το οποίο όχι   μόνο προάγει την εκμάθηση της ανάγνωσης, της γραφής, της διήγησης, της προφορικής και καλλιτεχνικής έκφρασης, αλλά και αναπτύσσει την πολυγλωσσική δεξιότητα των παιδιών.

Στον φετινό Διαγωνισμό συμμετείχαν πάνω από 60 σχολεία από όλη την Ελλάδα και με χαρά ανακοινώνουμε τα αποτελέσματα. Η απονομή θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά την Παρασκευή 31 Μαΐου 2024 στις 11:00 π.μ. στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Ευχαριστούμε θερμά τον Πρόεδρο του Τμήματος κ. Παναγιωτίδη για την υποστήριξη, την κ. Μακροπούλου που συμμετείχε στην επιτροπή αξιολόγησης των έργων, όλους τους συναδέλφους, καθώς και όλα τα σχολεία που πήραν μέρος στον Διαγωνισμό Πολυγλωσσίας!

Δείτε εδώ τα αποτελέσματα

Ερευνητική Ομάδα Pluralités