Συμμετοχή φοιτητριών του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας στην τελική διαβούλευση του 5ου Βραβείου Γκονκούρ Ελλάδας 2024
Featured

Το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης διοργάνωσε, για πέμπτη συνεχή χρονιά, σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Ελλάδα, το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών και τη Γαλλική Ακαδημία Goncourt, το Βραβείο Γκονκούρ Ελλάδας 2024. Στη φετινή διοργάνωση  συμμετείχαν εννέα ελληνικά πανεπιστήμια μεταξύ των οποίων και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

Το Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας συντόνισε τις εργασίες της κριτικής επιτροπής στο ΑΠΘ, η οποία  απαρτιζόταν από φοιτήτριες του πρώτου κύκλου σπουδών του Τμήματος. Η τελική διαβούλευση πραγματοποιήθηκε στις 11 Ιουλίου 2024 στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη της ομάδας!

Για περισσότερες πληροφορίες για το Διεθνές Βραβείο Γκονκούρ, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του: