Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών & 1ο Φεστιβάλ Πολύγλωσσου Kamishibaï στο Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας

Η ερευνητική ομάδα Pluralités του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ, στο πλαίσιο της συνεργασίας της με τον επιστημονικό οργανισμό DULALA (D’une Langue à L’Autre), οργάνωσε το 1ο Φεστιβάλ Πολύγλωσσου Kamishibaï στις 26 Σεπτεμβρίου 2024, Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, στο Αμφιθέατρο της Κεντρικής Βιβλιοθήκης ΑΠΘ.

Στο πλαίσιο της επιτυχημένης εκδήλωσης παρουσιάστηκαν βραβευμένα έργα Δημοτικών Σχολείων και Γυμνασίων που συμμετείχαν στον ετήσιο Διαγωνισμό Kamishibaï που οργανώνει η Ερευνητική Ομάδα Pluralités. Το θέμα του φετινού Διαγωνισμού ήταν: «Μόνος πας πιο γρήγορα, μαζί πάμε πιο μακριά».

Ευχαριστούμε θερμά τα σχολεία που συμμετείχαν στην εκδήλωση:

• 1ο  Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης - Υπεύθυνη εκπαιδευτικός κ. Κακουλίδου Άννα
  • 2ο Γυμνάσιο Πεύκων - Υπεύθυνη εκπαιδευτικός κ. Παπαστάθη-Έππου Ευγενία
  • Διαπολιτισμικό Γυμνάσιο Ευόσμου - Υπεύθυνη εκπαιδευτικός κ. Τσουγκράνη Βερονίκη
  • Γυμνάσιο «Απόστολος Παύλος» - Υπεύθυνη εκπαιδευτικός κ. Βλαχοπούλου Κατερίνα
  • Δημοτικό Σχολείο Δελασάλ - Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί κ.κ. Σταυρίδου Πηνελόπη, Μηλιάδου Άννα, Τάικου Δήμητρα, Παγιαννίδου Αναστασία
  • 17ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης - Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί κ. Εφραιμίδης Ανέστης και κ. Ζαρωτιάδου Ευφροσύνη
  • Γυμνάσιο Νέων Επιβατών - Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί κ. Αλεξανδρίδου Βασιλική  και κ. Κιμισκίδου Βασιλική

Ευχαριστούμε τον Πρόεδρο του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΑΠΘ κ. Παναγιώτη Παναγιωτίδη για την συνεχή υποστήριξη, τις καθηγήτριες του Τμήματος κ. Μακροπούλου Πολυτίμη και κ. Τσακνάκη Ολυμπία για τη συμμετοχή στην επιτροπή αξιολόγησης των έργων και όλους τους μαθητές  και μαθήτριες, καθώς και το σύνολο των συναδέλφων εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό Πολυγλωσσίας 2023-24.

Ερευνητική Ομάδα Pluralités
Επ. Υπεύθυνη Αθηνά Βαρσαμίδου