ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2024-25

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με προσκλήσεις επιλογής/διαγωνισμούς ανάδειξης υποτρόφων, από τα έσοδα κληροδοτημάτων και δωρεών της Ακαδημίας Αθηνών, για το ακαδημαϊκό έτος 2024-25

Οι υποτροφίες, πλην της Δωρεάς Λουκιανού Νικολαΐδη που απευθύνεται σε πρωτοετείς και δευτεροετείς φοιτητές/-τριες Θεολογικής Σχολής, αφορούν μεταπτυχιακές σπουδές (Master ή εκπόνηση διδακτορικής διατριβής) στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Οι υποτροφίες απευθύνονται σε Έλληνες και Ελληνίδες, τη υπηκοότητα ή τη καταγωγή, πτυχιούχους/-ες Τμημάτων ΑΕΙ της Ελλάδας και, κατά περίπτωση, α) και σε υπηκόους κρατών μελών της Ε.Ε (π.χ. Γενικά Κληροδοτήματα υπέρ της Εκπαιδεύσεως), β) και σε πτυχιούχους/-ες ισοτίμων Πανεπιστημίων Κρατών Μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Το όριο ηλικίας, ανά υποτροφία, λαμβάνεται έως και την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής αίτησης για κάθε μία εξ αυτών.

Η υποτροφίες χορηγούν μηνιαίο επίδομα, ύψους που καθορίζεται από το επίπεδο και τον τόπο σπουδών (Ελλάδα ή εξωτερικό). Οι υποτροφίες εξωτερικού επιχορηγούν επιπλέον δαπάνες μετάβασης στην/επιστροφής από την αλλοδαπή.

Η αίτηση για κάθε υποτροφία, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, ως αναφέρονται σε έκαστη πρόσκληση (επιλογή) ή προκήρυξη (διαγωνισμός) υποβάλλεται στο Πρωτόκολλο της Ακαδημίας Αθηνών, στη διεύθυνση: Πανεπιστημίου 28, 10679 Αθήνα, στην προθεσμία που έχει οριστεί για την κάθε μία, με ενωρίτερη τη 10η Απριλίου 2024.

Η αίτηση για κάθε υποτροφία, καθώς και υπόδειγμα Υπεύθυνης Δήλωσης που αφορά συμμετοχή σε υποτροφία με διαγωνισμό, είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα της Ακαδημίας Αθηνών