Το Εργαστήριο Μετάφρασης και Επεξεργασίας του Λόγου (ΕΜΕΛ), του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ από κοινού με το Centro Studi in Terminologia Computazionale (CENTRICO) του Τμήματος Γλωσσικών και Λογοτεχνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου της Πάδοβα διοργανώνουν στις 29/05/2024 την γαλλόφωνη Ημερίδα με τίτλο : « La didactique de la terminologie dans l’espace universitaire francophone : approches innovantes et outillées ».

Στόχος της Ημερίδας είναι να αναδείξει τον ρόλο της Ορολογίας στην ευρωπαϊκή πανεπιστημιακή εκπαίδευση, με ιδιαίτερη στόχευση τα γαλλόφωνα πανεπιστημιακά ιδρύματα, να ενισχύσει την ανταλλαγή καλών πρακτικών κατά τη διδασκαλία της Ορολογίας καθώς και να προωθήσει τη στενότερη συνεργασία μεταξύ των ακαδημαϊκών μονάδων.

Στην Ημερίδα συμμετέχουν εννέα ακαδημαϊκοί από διαφορετικά γαλλόφωνα πανεπιστήμια αλλά και εκπρόσωποι των ευρωπαϊκών θεσμών, όπως είναι η Γενική Διεύθυνση Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και το Δίκτυο European Master’s in Translation (EMT).

Η συμμετοχή στην Ημερίδα είναι δωρεάν, απαιτείται εγγραφή.

Για πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα και την εγγραφή μπορείτε να επισκεφτείτε τη σελίδα: http://appuntamenti.disll.unipd.it/journee-detudes/

Για κάθε άλλη πληροφορία, μπορείτε να επικοινωνήσετε με την Ελπίδα Λουπάκη, Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή την Federica Vezzani, Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

Η Ημερίδα οργανώνεται με την υποστήριξη του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης, του Γενικού Προξενείου της Γαλλίας στη Θεσσαλονίκη και της Ευρωπαϊκής Ένωσης Ορολογίας (EAFT).