Επίσκεψη του Γενικού Προξένου της Γαλλίας κ. Jean-Luc Lavaud στο Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας

Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 στο πλαίσιο του μαθήματος Υ104 «Γαλλική Γλώσσα-Γραπτός Λόγος ΙΙ» οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του Α΄ έτους είχαν μία εποικοδομητική και ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον Γενικό Πρόξενο της Γαλλίας κ. Jean-Luc Lavaud. Του έθεσαν ερωτήσεις σχετικά με την επαγγελματική του πορεία, το διπλωματικό σώμα, τις σχέσεις Ελλάδας-Γαλλίας, τους στόχους του Προξενείου σχετικά με την εκπαίδευση, τον πολιτισμό και την προώθηση της γαλλικής γλώσσας. Τον κ. J.L. Lavaud συνόδευε η κ. E. Sirabyan, υπεύθυνη Πανεπιστημιακής και Επιστημονικής συνεργασίας στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης.

Τους ευχαριστούμε θερμά!